Hüppa sisu juurde

Heavy suvi 1987

Autor Sisu
Ranel
Postitatud 2009-08-23 16:07:59. Tsiteeri

http://www.youtube.com/watch?v=PIxsIQBRpfw
kaadrid dok.filmist Tallinnas toimunud kolmepäevasest festarist "Heavy suvi 1987", rez: Ar?nas Gliaudys (Arka Glody)

Nipi
Postitatud 2010-01-28 00:16:28. Tsiteeri

Hevisuvi

Hevisuvi ehk rokk-kontserdid Lauluväljakul peeti septembri esimesel nädalavahetusel. Kõigil kolmel päeval oli imeilus ilm ning vaatajaid nagu murdu. Laululava ette oli ehitatud suur lava, mida publikust eraldas võrkaed. Hoolimata sellest, et mõned kuulsad Moskva ja Leningradi bändid tulemata jäid, esines kokku 20 heviansamblit. Moskva ”Tjažolõi Den” oli sümpaatselt lihtne, ”Tiger Year” Kaunasest alustas ebakindlalt, kuid kogus end kiiresti ja lõpetas speed metal´iga. Nad laulsid prussakate võidujooksust, samuraide paradiisist ja saatana põletavast suudlusest. Vilniuse ”Katedra” kohustuslik vaikne lugu oli pühendatud emale (heviemale?). Vaimustuse märgiks lavale visatud tühi pudel andis konferansjee Gunnar Grapsile põhjust näpuviskajate isalikuks noomimiseks. (Ehk peaksid esinejad kandma erilisi, paksust raudplekist tehtud kõrge säärega hevisaapaid, et jalad viga ei saaks?).

Teisel päeval uuesti esinenud ”Tiger Year´” viimase loo ajal kõlas lavalt kaks plahvatust. Kerkis suitsupilv ning õhus lendas puupilpaid! Kontsert katkestati. Asja uurimisel selgus, et ansambli tehnik oli siia-sinna sokutanud veidi pürotehnikat, kuid erialastest teadmistest jäi puudu. Reaktiivjõud purustas kaks linnahallile kuulunud valjuhääldit, põrutas teisi võimendusseadmeid ning viis rivist välja kaks võimendit. Kokku oli kahju 4026 valuutarubla, mille peab hüvitama ”Tiger Year”. Teise kontserdipäeva lõpetas ”Vanemõde”, kes sõitis lava juurde kiirabiautoga.

Kolmandal päeval esines Moskva ansambel ”Šahh”, kes mängis trash metal´i ehk eesti keeles prügihevit. Kaunase ”Horoskopases” laulis ”Hevisuve” ainuke Lady Rock – Rima. Tüdruk oli õige pidulik, võrksukkades ja mõlemad kitarristid tiigrinahka pükstes. Muusika oli hard rock´ilik ning Rima teatas laulude nimed eesti keeles. ”Azparez” Jerevanist tegi mägihevi. Leningradi ”Avgusti” esinemisele eelnes tükk aega kollastes kombinesoonides tehnikute sebimist: käivitati suitsumasinad, süüdati pürotehnika (seekord ohutustehnikat jälgides). Heviansambli jaoks ootamatutest elektrontrummidest ja viiest süntesaatorist hoolimata oli ”Avgust” stiilis sügavalt sees ning hiilgas ka kõige parema heliga. See oli täiesti loomulik, sest 25-kilovatilisest koguvõimsusest kuulus pool nende ansamblile. Huvitav siiski, kuidas mõnel ansamblil on õnnestunud muretseda kümnete kilovattide kaupa võimendusaparatuuri ja valgustehnikat, rääkimata kahest treilerautost, mis kogu selle koorma Naltšikist Tallinna vedasid. ”Hevisuve” lõpetas Gunnar Grapsi Grupp, kellele kõik näpuviskajad nagu ühest suust kaasa laulsid: ”Raudmees, on hirm sulle võõras!”.

Kolme päeva jooksul käis ”Hevisuvel” 40000-45000 pealtvaatajat, neist piletiga 15107. Müüdi šašlõkki, viinereid, pepsit ja küpsiseid, korravalvuritega pahandusi polnud. Kiirabi andis abi äpardunud pürotehniku ohvri väikestele vigastustele ning tuletõrjeauto meeskond istus kolm päeva ilma tööta autokatusel. Lõpetada võib vanasõnaga: ”Kus hevi kõige lähem, seal kuulmine kõige kõvem.”

Priit Hõbemägi, Noorus nr 11/1987

V. L.
Postitatud 2010-01-28 15:14:11. Tsiteeri

Hoolimata sellest, et mõned kuulsad Moskva ja Leningradi bändid tulemata jäid, esines kokku 20 heviansamblit.

Kas on kedagi, kes nimekirja modiks? Tõmbaks maha, tõstaks ringi ja kirjutaks juurde.

http://www.upload.ee/image/368206/HS_87a.jpg
http://www.upload.ee/image/368209/HS_87b.jpg

R
Postitatud 2010-02-02 14:39:57. Tsiteeri

Eesti puntidest käis kindlasti laval Hetero ja külalistest ei olnud KINO.
Omaaegses Noorte Hääles pühendati "Heavysuvi 87" tarbeks terve lehekülg, kus oli pea iga pundi laivi kohta ka lühike jutuke.

henry
Postitatud 2010-06-07 09:27:17. Tsiteeri

Tere!
Mul oleks paar küsimust selle videoklipi kohta.
Ma saan aru, et see lõik on osa dok. filmist?
Kas see film, räägib pikemalt sellest üritusest või on see kõik?
Uskumatu, et selline asi on välja ujunud! Super!
Kas on kusagil võimalik näha veel materjale sellest festivalist?

Suhtlen Avgusti laulja Pavel Kolesnikoviga ja tema oli äärmiselt
tänulik juba selle kava eest :D

R
Postitatud 2011-04-17 22:33:23. Tsiteeri

T Klaas, Heavysuvi 1987
1 osa - http://www.youtube.com/watch?v=gGoMPMHHQcA&feature=related
2 osa - http://www.youtube.com/watch?v=7UImndh7kto&NR=1

Vasta & Uus teema