Hüppa sisu juurde

Jaanus Nõgisto looming

Autor Sisu
ago
Postitatud 2005-07-29 20:30:16. Tsiteeri

Minu arvates on "Ruja" puhul varju jäänud üks tahk, mis puudutab Jaanus Nõgisto loomingut. Salvestasin "Need ei vaata tagasi" CD-delt ja "Rujavisiooni" videokassettilt ühele kassettile ainult Jaanus Nõgisto loomingu ja tulemus oli vapustav. Proovige järgi. Te avastate hoopis teistsuguse "Ruja".

Ilmselt jätkas Jaanus pärast "Ruja-st" välja heitmist sedasaama liini ka oma uues ansamblis "Uus Maailm", mis esines koos "Rujaga" 1988 aasta Tartu Muusikapäevadel. Lugu "Uus Maailm" on avaldatud kogumikul "Eesti kaheksakümnendad" CD 3-l. Lauljaks oli Võru hardrock ansambli "Hetero" vokalist Peeter Saar.

Kinnituseks, et Nõgisto jätkas "Uues Maailmas" enda "Ruja" liini on ajakirjas "Noorus" avaldatud Priit Hõbemägi arvustus "Tartu Muusikapäevade" kohta. Kahjuks on siinkirjutajale "Uus Maailm" tuntud ainult ühe laulu järgi. Aga kindlasti oli neil ikka rohkem lugusid [:smile:] (tagasihoidlik palve: kellel on ansambli "Uus Maailm" lugusid rohkem kui üks, võtke minuga e-maili teel ühendust)

ago
Postitatud 2005-07-29 20:31:36. Tsiteeri

"Uus Maailm" sõnad Jaanus Nõgisto / muusika Jaanus Nõgisto

Kaugel on kevad ja punase päikese loojang
lõpmatu iha ja süngete tehaste toodang
moodne moraal su hääbuvad illusioonid
südames sügis mu udusevõitu visioonid
ring sulgub ja öösse avaneb vabadus
läbi minu läbi minu su silmade sinine põhjatus
siin siin on mu lootus siin siin on mu hing
üle ajamere igavene ootus - uus maailm
uus maailm uus maailm uus maailm uus maailm
uus maailm uus maailm uus maailm

Algus on temas ja taeva tähise maagia
lõpmatu iha ja akna pimeda vaatja
moodne moraal mu ärkavad illusioonid
südames sügis su selgunud visioonid
ring sulgub ja öösse avaneb vabadus
läbi sinu läbi sinu saladus armastus puudutus
siin siin on mu lootus siin siin on mu hing
üle ajamere igavene ootus - uus maailm
uus maailm uus maailm uus maailm uus maailm
uus maailm uus maailm uus maailm

üle ajamere igavene ootus- uus maailm
uus maailm uus maailm uus maailm uus maailm
uus maailm uus maailm uus maailm.

ago
Postitatud 2005-09-15 11:20:10. Tsiteeri

Jaanus Nõgisto mäletamist mööda on ansambel "Uus Maailm" salvestanud 4 laulu:
"Uus Maailm"
"Välismaalase armastus"
"Coda"
ja mingi lugu veel, mille pealkiri talle ei meenunud.

Neid lugusid võib leida ehk "Eesti Raadio" fonoteegist, samuti võivad nad olla mõne muusikahuvilise kassettidel....

ago
Postitatud 2005-10-08 09:06:24. Tsiteeri

Tõdedes, et "Uus Maailm" oli Jaanus Nõgisto loomingus vaid üks meeleheitlik ere sähvatus, mida ajalootolmust puhtaks puhuda kahjuks vist enam oluliselt ei õnnestu, pöördugem tagasi Nõgisto "Ruja" aegsete loominguliste perioodide juurde. Päris huvitav oleks arutleda teemal, mida keegi Jaanus Nõgisto loomingus oluliseks peab ja miks.

ago
Postitatud 2005-10-08 09:06:48. Tsiteeri

Tõdedes, et "Uus Maailm" oli Jaanus Nõgisto loomingus vaid üks meeleheitlik ere sähvatus, mida ajalootolmust puhtaks puhuda kahjuks vist enam oluliselt ei õnnestu, pöördugem tagasi Nõgisto "Ruja" aegsete loominguliste perioodide juurde. Päris huvitav oleks arutleda teemal, mida keegi Jaanus Nõgisto loomingus oluliseks peab ja miks.

ago
Postitatud 2005-10-08 09:20:24. Tsiteeri

"Valgusemaastikud" Lugu, millest õhkub isamaalisust, pilte ehedast Eestimaa loodusest. Lugu lummab nõnda, et lõpp tundub liiga äkilise katkemisena. Justkui oleks ta poolikuks jäänud sellepärast, et "Veereva kivi" LP-l polnud rohkem ruumi või enamat polnud võimalik, lubatud või lihtsalt vajalik. Sõnum on kohale toodud ja selgena helisemas nende hinges, kellele see mõeldud. See on nagu kolm punkti lause lõpus või Urmas Alenderi sini-must-valgetena mõeldud, aga värvimata joonistatud pisarad tema autogrammi taga... "Valgusemaastikud" jäi laulva revolutsiooni ajal oma poeetilises õrnuses märkamatuks, kuigi vääriks positsiooni Tõnis Mäe "Koidu" ja Alo Matiiseni laulude kõrval. Aeg oli selline, kujunenud situatsioon oli selline ja "Ruja" oli aastal 1988 teises dimensioonis, räsitud jõhkrates tormides ja surmavalt haavunud ning sillad nende taga põletatud. Ka "Ruja" asus teisel pool vett, sealjuures enam mitte ühtse kogumina, vaid igaüks individuaalses ahastavas üksinduses. On julm saatuse iroonia, et "Valgusemaastikud" ei leidnud eluruumi ka tagasi vaatava kogumiku hulgas. Küllap on tema aeg veel tulemas, sest laulus tuksuv sõnum on surematu...

rannukas
Postitatud 2005-11-12 02:25:46. Tsiteeri

Tartu 10. muusikapäevade ajalehe-arvustuses tituleeriti ansambli Uus Maailm muusikaliseks stiiliks "erootiline rock"... See oli aastal 1988.

Margus Kiis
Postitatud 2005-11-12 13:40:28. Tsiteeri

Uus Maailm koosseis: Peeter Saar (Hetero) -- vok, Jaanus Nõgisto (Ruja) -- kitarr, Tamur Marjasoo (Varaan, Shower, Jüri Homenja bänd) -- kitarr, Toivo Nilson (Mr. Lawrence, ETV stuudioansambel) -- bass, Andrus Kerstenbeck (Teravik, Turist, Vanemõde, T Klaas) -- trummid.

ago
Postitatud 2005-11-14 16:03:44. Tsiteeri

[:clap:] Lõpuks sain teada ansambli "Uus Maailm" koosseisu [:clap:]

Eile oli ETV-s "Arabella, mereröövli tütar", millele kirjutas muusika Jaanus Nõgisto. Keskendusin enamasti tähelepanelikult muusika kuulamisele.Elamus oli positiivne ja võimsam, kui eeldasin. Küllaltki äratuntav oli Proge Ruja kõlapilt. Kas Jaanuse nostalgia? Ruja 1982 aastal tegi ju juba hoopis teistsugust muusikat ja enamasti Rannapi dirigeerimisel.... Päris paljud meeleolukatked meenutasid kaudselt fragmente "Ruja" "Läänemere lainetest" ja teatud suundumusi veel kirjutamata ning kujunemata "Meeste laulust". Kolme lugu vokaaliga laulis sisse Joel Steinfeld. Kusjuures see pisut üllatas.[:clap:]

Margus Kiis
Postitatud 2005-11-14 23:24:38. Tsiteeri

Pole siin midagi üllatavat. 1980 tahtis Nõgisto Joeli ju Alenderi asemel Rujasse võtta. Steinfiga tehti isegi proove aga Rannapile vist ei meeldinud.

ago
Postitatud 2005-11-16 17:03:48. Tsiteeri

Aegajalt on kuulda-lugeda ootustest, et muusikute kollektiiv, kes enamuses "Ruja" endised liikmed, nüüd "LedR" i nime all "Led Zeppelini" loomingut interpreteerib, võiks teha pöördumise ka legendaarse "Ruja" surematute lugude taaselustamise suunas. Teame, et pärast Urmas Alenderi surma seob "Ruja" liikmeid kokkulepe, et "Ruja" nime all enam ei tegutseta. Aksepteerin seda. Küll aga võiks loomingu suhtes erandi teha. Ma täpselt ei tea, aga ilmselt Rein Rannapit see kokkulepe ei seo, sest tema ju esitab oma "Ruja" aegseid lugusid. (Rujaleidja, Roostevabad ja veel mõned projektid). Tahaks kuulata ka selliseid ilusaid laule elavas ettekandes, nagu "Meeste laul", "Päikeselapsed", "Lootuselaul", "Valgusemaastikud", "Läänemere lained", "Üle müüri", "Sina ja mina", "Võimatu võimalus" ("Ruja" väline "Uus Maailm" ) ja nii edasi, ehk siis Jaanus Nõgisto loomingut, milleks Jaanusel peaksid olema täiuslikud autoriõigused. Kes saaks seda paremini teostada, kui "LedR" i koosseis. Iseasi, kas just "LedR" nime all, aga ka siin leiaks kindlasti mingi lahenduse.(Võimalik teha näiteks üks "LedR" projekt, kus esitatakse ainult Nõgisto ja Gar¨neki loomingut ....) Loodan, et idee väärib kaalumist, veel parem, kui reaalset teostamist [:think:]

ago
Postitatud 2005-12-22 17:44:40. Tsiteeri

"Selges eesti keeles" - mis see oli ( Jaanus ja kitarr või ....) ja milliseid lugusid sisaldas ? Kas midagi on sellelt ka hiljem kusagil avaldatud ?

Pets
Postitatud 2006-01-06 14:40:13. Tsiteeri

Minu mäletamist mööda pärineb Nõgistolt muusika filmidele "Arabella mereröövli tütar" ja "Laanetaguse suvi", väga hea muusika.

J.N. to ago
Postitatud 2006-01-08 03:34:40. Tsiteeri

"Selges Eesti Keeles" on kassett, mille andsid välja RTV ja Salumuusik aastal 1992 ja see asi sisaldab minu loomingut ja mitte ainult Rujale. Seal on ka Uus Maailm, 2 lugu Joel Steinfeldtile ja üks Henri Laksile. Kuna mul endal seda vigurit enam ei ole(kadus kusagile/kellelegi ära), ei oska ma midagi täpsemalt öelda.

J.N. to ago
Postitatud 2006-01-08 03:42:32. Tsiteeri

Sinu idee, et Led R mängiks mingeid Ruja aegseid minu või Igori lugusid on loomulik ja igati mõistlik - aga ka selles bändis valitseb totaalne demokraatia ja vähemalt praegu tundub küll mulle, et see idee ei leiaks kamraadide poolehoidu. Pealegi on lisaks pilli tehnilisele mängimisele vajalik ka teatud vaimne hoiak, mida mina küll ei oska vähemalt endas esile kutsuda, et neid asju praegu veenvalt mängida.
Ajaline kontekst on nii muutunud, et kahtlen sügavalt sellise ettevõtmise õnnestumises.

rannukas
Postitatud 2006-02-25 13:59:59. Tsiteeri

Ansambli Uus Maailm lugu "Välismaalase armastus" on võimalik vaadata/kuulata ITV kaudu, saatest "Pop tipp. Selle sügise laul".

vootele
Postitatud 2006-10-28 21:39:53. Tsiteeri

Tollelt kassetilt jäid hinge kumama need kaks lugu Joeliga.
Super hea asi! Pole filmi küll kümmekond aastat vist näinud, aga mäletan selgelt vastavaid stseene, kus need laulud kõlasid - üks oli vist seotud "vajuva vee" stseeniga, kus mees uppus?

Muuseas, mõni aasta tagasi võtsin need lood kassetilt arvutisse ja teostasin mõningase restaureerimise (kahinaid maha, veidi EQ ja dünaamika töötlust) ja lasin nad mp3-deks.
Praegugi need arvutis olemas.

Lauri
Postitatud 2006-10-28 22:15:57. Tsiteeri

mp3-ks ei tasu säärast muusikat küll teha. Vanem ja live kraam on enamasti üsnagi jube, kui ta on kadudega formaadis.

Aga äkki sa jagad oma materjali meiega? :) Paneks ehk pleierissegi üles, kui Nõgisto nõus on. Ja kui sul täiskvaliteedis originaalmaterjal olemas on, siis seegi oleks väga tore...

vootele
Postitatud 2006-11-01 21:27:55. Tsiteeri

aga palun, siin nad on:
http://www.hot.ee/vootele/66laul.mp3
http://www.hot.ee/vootele/punkt_kus_pendel_peatub.mp3
Sai tehtud kunagi mp3 pleieris kuulamiseks, mingit muud kavatsust sellega polnud.
Kvaliteedil pole väga vigagi.

Lauri
Postitatud 2006-11-01 21:39:37. Tsiteeri

Ahaa. :) Need lood leiab ka Rokisahtli pleierist juba selle algusajast peale... :)

Ilmselt needsmad ongi.

sp
Postitatud 2006-11-11 14:00:28. Tsiteeri

Minu mäletamist mööda pärineb Nõgistolt muusika filmidele "Arabella mereröövli tütar" ja "Laanetaguse suvi", väga hea muusika.

http://www.imdb.com/name/nm0634003/

samuti "ideaalmaastik", "Arabella"
rez. on ka Peeter Simm

Nipi
Postitatud 2008-08-13 00:49:51. Tsiteeri

Kasseti "Selges Eesti Keeles" (SALUMuusik & RTV 1993) lood

I pool
1. Mis saab sellest loomusevalust (1976)
2. Kassimäng (1978)
3. Kui mõtled enda pääle (1983)
4. Päikeselapsed (1987)
5. Mis teha? (1987)
6. Meeste laul (1986)
7. Öölaul (1982)

II pool
8. Põhi, lõuna, ida, lääs... (1978)
9. Omaette (1978)
10. Uus maailm (1988)
11. Jõuluks koju (1991)
12. Veerev kivi (1986)
13. Üle müüri (1977)
14. Punkt, kus pendel peatub (1982)

Lauri
Postitatud 2008-08-13 14:14:35. Tsiteeri

Punkt, kus pendel peatub ja Öölaul on saadaval Rokisahtli pleieris -> http://player.ruja.ee/?player=rock.

Tõnu
Postitatud 2008-08-20 17:38:01. Tsiteeri

Miks selline kelmikas ja vist autobiograafiline Jaanuse lugu nagu "Lapsena televisioonis" Ruja kogumikult täiesti välja jäi?

Tõnu
Postitatud 2008-08-20 17:41:41. Tsiteeri

LedR võiks teha hoopis uut emakeelset proget mitte vana stuffi. Jah, kuulajaid ei tarvitse tuhandetes tulla, aga see oleks õigem suund. Rannap hakkab vaikselt oma uute lugudega välja tulema. Näiteks tänavusel tuuril ta juba seda riski võttis. Jaanus ja Igor võiks sõrmede kõrval taas ka pea tööle panna. Vägisi punnitada pole muidugi vaja.. ikka mõnuga tuleks teha

ago
Postitatud 2011-10-01 10:11:25. Tsiteeri

Klassikaraadio.
Delta. Kitarrilegendid. Jaanus Nõgisto

Esinevad Jaanus Nõgisto ja Tallinna Kammerorkester. Kõlab Jaanus Nõgisto „Üle müüri“ Tõnu Kõrvitsa seades. Tegemist on katkendiga 18. septembril Viljandi kitarrifestivali raames toimunud kontserdilt "Kitarrilegendid".

http://klassikaraadio.err.ee/helid?main_id=1290063&lang=

ZojaPuhur
Postitatud 2011-11-11 16:22:28. Tsiteeri

Punk kus pendel peatub ja Öölaul mp3-na pakuvad suurt huvi. Kahjuks Vootele lingid ka enam ei tööta. Teab keegi mõnd allikat (peale juutuubi)?

ago
Postitatud 2013-12-17 19:38:21. Tsiteeri

Jaanus Nõgisto ja Tõnu Timm
Eesti kuningriik

http://www.apollo.ee/tonu-timm-jaanus-nogisto-eesti-kuningriik-cd.html

http://www.lasering.ee/index.php?make=item_show&toote_id=40528

1. To Dublin (Tõnu Timm)
2. Eesti kuningriik (Jaanus Nõgisto/Juhan Viiding)
3. Maailm veel kui oli noor
(Jaanus Nõgisto/Jaanus Nõgisto)
4. Peitepilt (Tõnu Timm/Andres Noormets)
5. My Last Fairytale To Little Roosi (Jaanus Nõgisto)
6. Kõpu meestelaul
(Steve Earle/Anzori Barkalaja, Jaanus Nõgisto)
7. Tüdruk ütles
(Jaanus Nõgisto, Tõnu Timm/Anna Wolens, Jaanus Nõgisto)
8. Kes sõitnud purjulaevaga
(Jaanus Nõgisto, Tõnu Timm/Gustav Wolens)
9. Bear Creek Rag (Tõnu Timm)
10. Ütle mulle ka (Tõnu Timm/Tõnu Timm)
11. Päikeselinn (Jaanus Nõgisto/Jaanus Nõgisto)
12. Lõppematu jää (Tõnu Timm/Andres Noormets)
13. Meestelaul (mustade)
(Jaanus Nõgisto, Tõnu Timm/Peeter Volkonski)

Salvestatud ja miksitud Tõnu Timmi poolt tema kodustuudios juuni-november 2013

Harald
Postitatud 2014-02-14 19:28:51. Tsiteeri

Tervist, sooviks hirmsasti endale selgeks teha laulu mis kannab pealkirja ''Omaette''. Kui oleks võimalik saada mõnda nooti kus oleks mu enda kõrvast täpsemalt kirjas kuidas peaks seda lugu mängima, oleksin väga tänulik.

Vasta & Uus teema