Hüppa sisu juurde

Teisel pool vett

Autor Sisu
ago
Postitatud 2005-07-29 10:21:05. Tsiteeri

Dokumentaalfilm "Teisel pool vett" annab üsna põhjaliku pildi Urmas Alenderist. Kui kellelgil Alenderi austajaist see veel vaatamata, soovitan see puudujääk kindlasti likvideerida [:smile:]

Arvan, et see foorum on sobilik koht alustamaks arutelu Alenderi olemuse üle antud juhul siis selle dokfilmi baasil. Loomulikult avas see film vaid kaduvväikese osa temast.

Arutelu võiks üles ehituda umbes nõnda: Garshnek ütles, Nõgisto ütles, Rannap ütles, ka mina arvan ja ütlen.....

Kui panite tähele, siis eelmise lausega viitasin ma ühele "Propeller'i" laulule ("Miks Mona Lisa naeratab ?"). Iva on selles, et Urmasest teeb pea igaüks oma nägemuse järgi kellegi, kes ta võibolla tegelikult polnudki. See on nagu elevandi kirjeldamine kompavate pimedate poolt. Eks oleme meiegi samasugused pimedad, aga pannes kokku need erinevad mosaiigikillud, saame kunagi ehk mingi terviklikkusele pürgiva kujundi.

Minu esimesed väited: agoonia-Ruja oli äärmiselt huvitav. (Filmis kõlab kaks lugu.) Jaanus Nõgisto filmis seda ei väitnud, küll aga on ta arusaadavatel põhjustel agoonia-Ruja loomingut kõvasti eelnevates väljaütlemistes materdanud. Agoonia-Ruja esimeses etapis oli ta ise ka osaline ja tegi suuri jõupingutusi Ruja päästmiseks. Nõgisto oli kindlasti inimene, kes oleks kogu hingest lootnud Ruja püsimist. Seda suurem oli ta vapustus, kui just tema esimeste seas üle parda heideti.

Teiseks: ei maksa ignoreerida Urmas Alenderi "Propeller'i" perioodi. (jällegi kerkib silme ette Nõgisto väide: "Propeller" oli nõme !) Alender oli mees, kes andis "Propa'le" sisu. Kuulake tema "Propeller'i" laulutekste !

Urmas Alener oli väga värvikas ja kontrastne inimene.

ago
Postitatud 2005-07-29 10:29:35. Tsiteeri

Urmas Aleder'i tragöödia oli selles, et ..... parafraseerides Oskar Lutsu "Kevade't": kui Urmas Alender "Ruja'ga" Venemaalt Isamaale jõudis, oli laulev revolutsioon juba alanud.

Inimene, kes kogu elu oli selle nimel võidelnud jäi hiljaks. Panite tähele nutvat Alener'it Tartu Muusikapäevade laval ? Samuti ahastuses laval kõhuli lamavat vabaduselaulikut, kes tunnetas, et aeg, nagu rong juba on raudteejaamast lahkunud.

Enna
Postitatud 2005-09-16 16:57:59. Tsiteeri

Hmm,huvitav film oli,kui aus olla.Olin seda filmi juba päris pikka aega taga ajanud,kui märkasin,et see etv ekraanile uuesti jõuab.Sest eelmine kord jäi see mul vaatamata ja kahjuks oli oht,et ei näe ka seekord.Sest mul olid "Taarka" etendused.Aga lasin siis sugulasel lindistada.Ja alles mõni päev tagasi vaatasin selle siis ära [:d:]
Algul olin filmis natuke pettunud aga iseenesestki see möödus.Mul on nagu tõeliselt hea meel,et see film tehti ja ma olen selle üle õnnelik.
Muidugi on veel palju teada saada.Nagu üks inimene mujal foorumites pahandas,et miks ei rääkita natuke isiklikumatest ajadest jne.Aga ma arvan,et Urmas polnud üldse selline inimene,kellele meeldis,et tema eraelus nii palju uuritakse ja puuritakse.Ja ma arvan: me peame õnnelikud olema,et meil niigi palju on Urmase kohta teada ja ka Ruja kohta.

kix
Postitatud 2005-09-24 23:13:35. Tsiteeri

Urmas Alendril olid uues stiilis uued laulud just välja tulemas, kahju et stuudioproovist kaugemale asi ei jõudnud.

vana kloun
Postitatud 2005-11-26 13:04:51. Tsiteeri

aga kas seda filmi oleks võimalik hetkel kuskilt saada ka mingil moel???

Lauri
Postitatud 2005-11-26 13:38:18. Tsiteeri

ITV-st saab ja muidugi ka poest...

Margus Kiis
Postitatud 2005-12-03 15:48:50. Tsiteeri

Selles filmis on mõned üksikud möödalaskmised. Näiteks oli seal filmijupp ansambliga Teravik aga seda polnud kirjas vaid pandi vist Varjude vms. alla. Ka polnud mainitud ansambleid Andromeeda ja Propeller, kuigi näiteks Alenderiga Andromeedast peaks olema isegi filmilõik eesti Filmiarhiivis (ise avastasin juhuslikult aga vaadata kahjuks ei saanud, kuna see polnud videosse tõmmatud ja otse filmilt vaatamiseks oleks pidanud mingi suure papi maksma.

katariina
Postitatud 2005-12-04 10:58:12. Tsiteeri

Filmi rezii oli nõrk, aastaarve oli aint osades kohtades ja pidevalt hüpati edasi-tagasi, ses suhtes, et kui Alendri elulugu ei tea, jääb asi segaseks (vaatasin filmi ühe välismaalasega ja seletasin ise juurde).
Muusika osas oleks ja võind veel Propast kah ikka olla

Siuke poole toobine film, aga hea, et seegi olemas on. Ehk keegi teeb parema tulevikus.

siim
Postitatud 2006-01-08 19:18:30. Tsiteeri

teglikult ta vist jõudis need siiski avaldada
kuid originaalkassett jäi temaga laeva see anti välja Rootsis.

Miniest
Postitatud 2007-01-05 20:05:21. Tsiteeri

Ma olen ka seda filmi näinud, kuid miks ei olnud seal sellist lugu nagu peakirjas kirjas on ehk Teisel pool vett, aga see polegi oluline, hea asi oli,

[:smile:]

Kuid mina ei vöi ühtegi artikklit Ruja ega Urmase kohta lugeda, kuna silist hakkab vesi lahinal jooksma.

miniest
Postitatud 2007-01-05 20:06:29. Tsiteeri

vabandust silmist.

Urm
Postitatud 2007-10-15 17:15:23. Tsiteeri

Oskab keegi ütelda esitajat ja loo pealkirja mis kõlab dokfilmi "Teisel pool vett" alguses? Laulab Alender isiklikult. Sõnad siis umbes nii: "kui kaua rändurite hordid su kallal mu isade maa kui kaua veel iidsed mäed ja hordid siin enam kõrguda ei saa" ja refrääniks vms "Aga ükskord algab aega, mil kõik piirud kahel otsal. Lausa lähvad lõkendama. Lausa tuleleeki lõikab käe kaljukammitsasta. Küll siis Kalev jõuab koju. Oma lastel õnne tooma, Eesti põlve uueks looma.”

yoko
Postitatud 2008-08-28 18:16:19. Tsiteeri

loo nimi minuteada KUI KAUA

Vasta & Uus teema